Київська обл.

Млин (1902 р), с. Пустовіти

У с. Пустовіти Київської області можна знайти вітряк, що був збудований за голандським зразком у 1902 році місцевим селянином, який побував у Європі.
Село Пустовіти було засноване у 1600 р.

Старі млини зведено ще на початку ХХ сторіччя місцевим селянином Кузьмою Дригою. Всього їх було три. Спочатку Кузьма побудував звичайного млина – на тому місці, де нині в селі розташована комора, а потім, коли повернувся з Голландії, в 1902 році збудував великого млина, що і сьогодні стоїть у центрі села. Такого вітряка в усьому краї не знайдеш! Місцеві кажуть, Кузьма побував у Європі, де працював мірошником на фермах Голландії, тоді він замислив і собі побудувати вітряк. Коли повернувся додому, закопав 15-метрового стовпа і, відповідно до його тіні, проводив креслення і розрахунки свого задуму прямо на землі. Залучив до розробки проекту й інших тямущих майстрів. Земельний насип для вітряка наносили всім селом. А щоб не просідав, трамбували його вечорами музики й танцюристи. Все робили з любов’ю. А вже коли обізвалися жорна і біле мливо потекло рікою, з усіх усюд з’їжджалися люди, щоб побачити дивовижний витвір сільського умільця.

з сайту kolokray.com

Пізніше, коли підросли сини, Кузьма Дрига збудував ще одного, третього млина. Люди везли молоти збіжжя з КарапишівЗеленьокЛіщинки, навіть з Кагарлика та Богуслава. І в млинах все було заставлене мішками, адже чекали коли подме вітер, щоб закрутились крила вітряків. У великому млині крила проти вітру поверталися самі. Крила малих млинів повертали за допомогою спеціальних пристроїв.

Невдовзі настав час більшовицької навали на Україну, утисків селян-власників, колективізації… Чимало родин кращих господарів зазнали на власній шкірі силу слова «розкуркулення», померли з голоду й холоду. Червоний терор знищив українського селянина та не зміг зруйнувати творіння цього селянина – дивовижного вітряка! Він став власністю колективного господарства.  З часом до нього було підведений струм і нижній постав запрацював від електродвигуна. Але решта поставів лишились працювати від енергії вітру.

з сайту kolokray.com

Нині млин діючий, його реставрують та за ним доглядають, у чому ми самі пересвідчилися – коли ми приїхали, чоловіки лагодили змаланану лопать (на фото видно натягнуті троси).

Всередині три поверхи чистого дива – перетворення зерна на борошно!

Коротко про принцип дії:
Маленькі лопаті крутяться під дією вітру та повертають рухому “голову” вітряка проти вітру, що змушую крутитися великі лопаті, які вже у свою чергу обертають вал із жерновами.
Борошно просіюється у декілька етапів і таким чином сортується від вищого ґатунку до дерті.

Усі вікна прикрашені вишитими фіранками.
Навіть на обладнанні – мереживо 🥰

Кажуть, вітряк лагодять місцеві самотужки. Він доглянутий та в робочому стані вже понад 100 років.
Очевидно, що люди тут добрі, тож не дивно, що млин так гарно зберігся! 👨‍🌾 👍

🖤🖤

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.